Ο Παναιτωλικός διέκοψε το αρνητικό σερί δύο αγώνων νικώντας με 1-0 τον Ιωνικό στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής κι ανεβαίνοντας στην έβδομη θέση, σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από τον έκτο Άρη και τα πλέι οφ, με παιχνίδι περισσότερο από τους «κίτρινους».

Υπό το βλέμμα της οικογένειας Καμίνσκι ο Παναιτωλικός «λαχτάρισε» στα πρώτα λεπτά, όταν ο Ιωνικός είχε δοκάρι με το ωραία εκτελεσμένο φάουλ του Λοβέρα στο 5΄.

Στο 20΄ ο Φαντιγκά μπήκε στην περιοχή και σούταρε, με τον Βενεζουελάνο γκολκίπερ Γκρατερόλ, που έκανε ντεμπούτο, να αποκρούει. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι απείλησαν για μοναδική φορά στο πρώτο μέρος στο 41΄, με σουτ του Λιάβα που απομάκρυνε ο Χουτεσιώτης.

Στο 51΄ ο Παναιτωλικός «ισοφάρισε» τα δοκάρια με δυνατό σουτ του Σενγκέλια, στο 60΄ η προσπάθεια του Καρέλη έφυγε άουτ, αλλά στο 74΄και μετά από λάθος του Καμπράλ ο Μόρσεϊ βρήκε τον Κολοβό, ο οποίος νίκησε τον Χουτεσιώτη από το ύψος του πέναλτι για το 1-0.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, αφού στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκρατερόλ έκανε καταπληκτική απόκρουση σε τετ α τετ με τον Μύγα, κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.